Димитър Делчев: Отказът от машинно и електронно гласуване е преврат срещу волята на хората
- Детайли

Намерението на властта да отложи завинаги въвеждането на машинното и дистанционното електронно гласуване е преврат срещу волята на хората, заявена на референдума през 2015 г. , заяви председателят на Движение България на гражданите Димитър Делчев пред БНТ.
Той коментира общата позиция на всички партии от демократичната общност след организираната от ДБГ дискусия „За“ и „Против“ машинното и дистанционното електронно гласуване“. Демократичните партии в България остро се противопоставяме на действията на властта по отмяна на електронното и ограничаване на машинното гласуване. Така се погазва Изборния кодекс, който още през 2016 г. предвиди правото на всеки българин да гласува свободно посредством машини или по интернет през телефона си.
ГЕРБ, ОП и ДПС се надяват, че по този начин ще запазят възможността чрез манипулации да печелят избори и така да поддържат вредния за хората модел на управление, категоричен бе Делчев. Той припомни, че преди последния парламентарен вот 41 % от хората са заявили, че не вярват в честността на изборите.
Според председателя на ДБГ следващите протести у нас ще са срещу отнетата възможност на българите тук и в чужбина да гласуват безпроблемно. Ще стане като в Румъния, където румънците, живеещи в чужбина, протестираха масово в защита на правото си на глас и честните избори, прогнозира той.
Делчев припомни, че вече 1 месец ДБГ алармира институциите за отказа на властта да гласува в бюджета на ЦИК 50 млн. лв. за машинно и дистанционно електронно гласуване. Той коментира, че отлагането на електронните лични карти вече 3 години и то през нямащ нищо общо с тях закон, който урежда преминаването на чуждестранни бойци през България, е "парламентарен тарикатлък".
Само Омбудсманът на Р България ни чу и реагира. Г-жа Мая Манолова бе и единствения представител на институция, която взе участие в експертно-политическата ни дискусия „ За“ и „Против“ машинното и дистанционното електронно гласуване“, каза Димитър Делчев.
По повод първата обща позиция на всички партии от демократичната общност Делчев обясни, че широкото обединение в дясно минава през общи каузи, поуки от допуснатите в миналото грешки и готовността на всички десни лидери да оставят егото си пред вратата. Вече бяхме заедно на кръгла маса за повишаването на качеството на живот у нас, на отбелязването на 10 ноември в Плевен и на дискусията за гласуването, припомни Димитър Делчев.